Filosofai už Ukrainą #1

pagal | 2022 03 06

PHILOSOPHERS FOR UKRAINE
FILOSOFAI UŽ UKRAINĄ

§

Siunčiu savo meilę ir nuoširdžius linkėjimus Ukrainos žmonėms, kurie rodo didžiulę drąsą, priešindamiesi milžiniškam blogiui. Pasaulis jus palaiko.

Mano tauta ir kitos NATO šalys yra vieningos bei pasiryžusios neleisti nugalėti blogiui. Filosofija mažai ką gali pasakyti tokių akivaizdžių tarptautinės teisės ir žmogiško padorumo pažeidimų akivaizdoje. Nusikaltimai žmoniškumui vykdomi visoje Ukrainoje.

Jei Vakarų tautos jus rems, tikiu, kad ilgainiui mes nugalėsime. Putinas parodė, kad nesugeba įkvėpti drąsos net Rusijos armijos kariams, kurie neretai mąsto kaip padorūs žmonės ir atsisako kariauti.

Laikykitės, drąsūs broliai ir seserys, ir būkite pavyzdžiu visai istorijai, kaip teisė gali kurti galią.

Martha C. Nussbaum
[Filosofė, profesorė, Čikagos Universitetas]

§

Nutiko grėsmingas Įvykis / Événement.

Tai, kas nutiko, turėjo savas priežastis ir galėjo būti numatyta, tačiau viso to mastas daugelį mūsų apstulbino. Šiandien blogis turi savo veidą, savo vardą. Tai Putinas ir jo nusikalstama gauja. Bet tai esame ir mes visi, tie, kuriuos su Rusija sieja gimimo vieta, kalba, darbas. Tai mes, kurie nesugebėjome laiku atpažinti blogio ir užkirsti jam kelio.

Paaiškėjo, kad filosofijos ir valdžios santykio problema, sena kaip pati filosofija, nėra vien tik akademinė. Neseniai svarstėme apie Heideggerio bei kitų Trečiojo Reicho intelektualų atvejus ir palyginome juos su padėtimi Sovietų Sąjungoje. Tačiau šiandien šalyje, kuri yra SSRS teisių perėmėja, ši problema vėl aktuali kaip niekada.

‍Ideologinis kontroliavimas, savotiškas Gleichschaltung1, kuriam valdžia per pastaruosius dvidešimt metų pajungė visą visuomenę, visiškai paveikė ir filosofiją. Užuot kantriai kūrę demokratinę pilietinę visuomenę, šimtai (tariamų) filosofų ėmė rašyti neaprėpiamas šūsnis tekstų apie Didžią, Unikalią, Išskirtinę, Geriausią visame pasaulyje Rusijos idėją, kuri neva yra naujosios Civilizacijos Matricos teikėja ir pavyzdys, kuriuo reikia sekti. Tačiau šie „filosofai“ iš esmės skatino resentimentą, ksenofobiją ir nacionalistinę aroganciją, kuri kurstė beprotiškas Kremliaus fantazijas, panašias į nacistines. Šiandien šios fantazijos žudo.

Mūsų kaltės jausmas yra begalinis. Vienintelė paguoda ta, kad korumpuotas, kleptokratinis ir brutalus režimas žlugs dėl savo didžiulės puikybės ir beprotiškų fantazijų, nepaisančių tikrovės. Pasibaigus šiam pučui prieš žmoniškumą ir protą, žmonija taps stipresnė ir sąmoningesnė. Rusijos visuomenės laukia ilgas kelias, praktiškai nuo pradžių pradžios, kad suvoktų savo moralinį nuosmukį. Filosofijai tenka kuklus, bet svarbus vaidmuo, sprendžiant šią neišvengiamą ir sunkią užduotį.

Michail Majackij
[Михаил Маяцкий]
[Mokslo darbuotojas, Lozanos Universitetas]

 

Parengė Linas J. Jankauskas

Šaltiniai:
https://philosophersforukraine.com.ua/3/
https://philosophersforukraine.com.ua/4/

Susijęs įrašas:
Projektas Philosophers for Ukraine („Filosofai už Ukrainą“)

 

  1. Gleichschaltung (vok. „koordinavimas“) – nacių terminologijoje reiškė nacifikacijos procesą: Adolfas Hitleris ir nacių partija nuosekliai diegė totalitarinės kontrolės ir koordinavimo sistemą, apimančią visus Vokietijos visuomenės ir nacistinės Vokietijos okupuotų visuomenių aspektus nuo ekonomikos ir prekybos iki žiniasklaidos, kultūros ir švietimo.

4 komentarai

  1. Atgalinis pranešimas: Filosofai už Ukrainą #2 - Aplinkkeliai.lt

  2. Atgalinis pranešimas: Filosofai už Ukrainą #3 - Aplinkkeliai.lt

  3. Atgalinis pranešimas: Filosofai už Ukrainą #4 - Aplinkkeliai.lt

  4. Atgalinis pranešimas: Filosofai už Ukrainą #5 - Aplinkkeliai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *