Kaip laisvasis pasaulis uždegė žalią šviesą Putinui

pagal | 2022 02 26

Protestuotojas laiko plakatą su Rusijos prezidento Vladimiro Putino atvaizdu per demonstraciją prie Rusijos ambasados Madride, Ispanijoje, 2022 m. vasario 24 d., ketvirtadienį, po Rusijos išpuolio prieš Ukrainą. // Nuotr. aut. Manu Fernandez, Associated Press

Ankstų ketvirtadienio rytą Vokietija įsiveržė į Ukrainą. Taip pat pasielgė Nyderlandai, Italija, Prancūzija, Didžioji Britanija ir visos kitos šalys, kurios pastarąjį dešimtmetį rėmė Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino karo mašiną. Raketos, smogusios į Charkivą, sraigtasparniai, atakavę oro uostą netoli sostinės Kyjivo, kiekviena kulka kiekviename rusų desantininko ginkle – visa tai buvo sukurta arba nupirkta daugiausia už laisvojo pasaulio pinigus. Tas pats laisvasis pasaulis dabar yra šokiruotas, kad šie ginklai naudojami tam, kam buvo sukurti.

Europa pirko Rusijos dujas ir naftą bei pritarė Putino sėbrų oligarchų grobstomiems milijardams, kurie buvo paversti akcijomis, nekilnojamuoju turtu bei teisėtomis ir neteisėtomis aukomis politinėms kampanijoms. Net po to, kai 2014 m. Putinas įsiveržė į Ukrainą ir aneksavo Krymą, Europa stengėsi išlaikyti įprastus verslo ryšius, nepaisydama Rusijos išpuolio prieš Europos saugumą ir globalią pasaulio tvarką.

Ketvirtadienį V. Putinas visiškai atsilygino jiems už ilgus nuolaidžiavimo metus. Po kelias savaites trukusio pozavimo ir dramatiškų raginimų surengti aukščiausio lygio susitikimus ir derybas, apie kurias skelbė viso pasaulio laikraščių antraštės, jis pasiuntė savo sutelktas pajėgas į Ukrainą taip, kaip buvo suplanavęs prieš kelis mėnesius. Paaiškėjo, kad Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono ir Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo puošnioji diplomatija buvo tik laiko švaistymas visiems, išskyrus V. Putiną, kuris ja pasinaudojo, kad paruoštų savo pajėgas puolimui.

Tą laiką buvo galima panaudoti apginkluojant Ukrainą ginklais, kurių jai labai reikia, kad galėtų atremti didžiulę Rusijos karinę persvarą. Jį būtų buvę galima panaudoti sankcijoms taikyti ir parodyti, kad šį kartą Vakarai rimtai nusiteikę atgrasyti. Vietoj to su Ukraina buvo elgiamasi kaip su elgeta, o sankcijos menkos, todėl Putinas neturėjo pagrindo tikėtis, kad grėsmė yra rimta. Galų gale jis galvojo: jei turite galią mane sustabdyti ir nusprendėte ja nepasinaudoti, argi neuždegate man žalios šviesos?

V. Putinas tikrai nebandė nuslėpti savo veiksmų. Nereikėjo nei šnipų, nei palydovų, kad išsiaiškintume, jog Rusija į savo karinius pajėgumus ir saugumo pajėgas investuoja rekordines sumas; tai daugelį metų buvo įrašyta valstybės biudžete. Galbūt Rusija griūva ir atsilieka, bet saugumo pajėgoms ir propagandai – diktatoriaus biudžetui – pinigų visada buvo pakankamai.

V. Putinas buvo taip įsitikinęs savo potencialių varžovų užmaršumu ir bailumu, kad per du mėnesius prie Ukrainos sienos atgabeno beveik visus mobiliuosius Rusijos armijos elementus. Įprasto preteksto dėl „pratybų“ beveik nebuvo, net kai Rusija žengė neįprastą žingsnį – perkėlė dideles pajėgas į Baltarusiją, iš kurios tankai Kyjivą gali pasiekti vos per porą valandų.

Žinoma, tai toli gražu ne pirmas kartas, kai pasaulis ignoruoja Putino perspėjimus, jau nekalbant apie mano perspėjimus. Po penkerių metų valdymo Rusijoje V. Putinas liūdnai pareiškė, kad „Sovietų Sąjungos žlugimas buvo didžiausia šimtmečio geopolitinė katastrofa“. Tik nedaugelis į tai žiūrėjo rimtai arba suprato, kad Putinas bandys tą katastrofą pakeisti, jei tik turės galimybę. Panašiai kaip Hitlerio knyga Mein Kampf jos išleidimo metais, 1925 m., buvo laikoma tik neapykantos kupina tirada, – šitaip buvo ignoruotas aiškus perspėjimas.

Dabar Europoje prasidėjo užkariavimo karas, keliantis didžiausią grėsmę po Antrojo pasaulinio karo nusistovėjusiai sienų ir įstatymų tvarkai. Tankai rieda, balistinės raketos skrieja, o virš didžiųjų miestų skraido naikintuvai. V. Putinas įvykdė savo pažadą pabandyti sutriuškinti Ukrainą, į kurią pirmą kartą įsiveržė 2014 m. Mano tuometinis straipsnis leidinyje Daily News apie V. Putiną buvo tiesiai šviesiai pavadintas „Sustabdykite šį žmogų“ [Stop This Man]. Nereikia nė sakyti, kad Putinas nebuvo sustabdytas.

Praėjus aštuoneriems metams, V. Putinas ir jo karo mašina yra daug stipresni. Užuot buvęs politiškai izoliuotas ir ekonomiškai atskirtas, jo režimas pelnosi iš rekordinio dujų ir naftos eksporto. Didžioji dalis pelno nusėda į privačias sąskaitas, todėl Putinas ir jo sėbrai yra turtingiausi pasaulio žmonės. Didžiuma likusių lėšų buvo panaudota tiesiogine prasme – karo iždui, plečiant ir tobulinant Rusijos karines ir vidaus saugumo pajėgas bei pildant rezervinį fondą, kad būtų lengviau atlaikyti sankcijas.

Ilgainiui Putino valdžia Rusijoje taip pat tapo stipresnė – visi svarbesni kritikai mirė, buvo įkalinti arba ištremti. Paskutinius didelius protestus, vykusius 2020 m. dėl įkalinto opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno, pasitiko gausios, gerai aprūpintos riaušių slopinimo pajėgos. Už jų naujus blizgančius šalmus ir lazdas taip pat sumokėjo tos pačios Europos valstybės, kurių lyderiai nuolankiai protestavo prieš brutalumą.

Putinas nėra nepažeidžiamas, kaip ir jo armija. Ukraina atkakliai kovoja, ir jei pirminis puolimas bus atremtas, o pagalba atvyks laiku, Putinas gali atsidurti sunkioje padėtyje. Jam teks arba trauktis, arba pasirinkti totalinį karą prieš miestų gyventojus, kuris galėtų sukrėsti net miegančią NATO ir priversti ją imtis veiksmų.

Rusai protestuoti prieš šį karą išėjo gausiausiai nuo 2020 m., o pirmąją dieną visoje šalyje buvo suimta daugiau kaip 1700 žmonių. Deja, dauguma rusų naujienas gauna iš valstybės kontroliuojamos televizijos, kur jiems sakoma, kad tai yra savigynos karas prieš „nacius“ Ukrainoje ir jų šeimininkus Amerikoje. (Nejuokauju.) Tačiau kuo ilgiau karas tęsis, tuo akivaizdžiau bus matyti, kad nereikalingas Putino karas prieš Ukrainą yra ir Putino karo prieš rusus dalis.

Rusija turi didžiausią pasaulyje branduolinį arsenalą ir V. Putinas juo nuolat remiasi, tačiau jau dabar galima daug ką padaryti, kad jį suvaržytume ir išgelbėtume žmonių gyvybes. Daugybę metų mano įspėjimai ir pasiūlymai buvo ignoruojami, o dabar visą dieną girdžiu „Tu buvai teisus, Gari!“, todėl pakartosiu tai, ką pasakiau 2014 m.: nustokite sakyti, kad buvau teisus, ir pagaliau pradėkite klausyti. Mano rekomendacijos:

  • Nedelsiant paremti Ukrainą karinėmis priemonėmis. Siųsti viską, išskyrus pačius karius, t. y. visus pažangiausius ginklus, žvalgybos ir kibernetinius pajėgumus. Tai turi įvykti dabar. Jei Ukraina žlugs, Putinas ją nualins, kad kompensuotų sankcijas, ir įsitvirtins, kaip tai padarė Kryme bei Rytų Ukrainoje. Pergalė Ukrainoje taip pat yra vienintelis būdas išvengti, kad visa tai nepasikartotų, kai V. Putinui reikės naujų taikinių, kad atitrauktų dėmesį nuo katastrofiškos Rusijos būklės.
  • Įšaldyti ir areštuoti Rusijos turtą bei nutraukti prieigą prie rinkų, taip sužlugdant V. Putino karo mašiną. Išstumti Rusiją iš SWIFT ir kitų finansinių tinklų bei visų tarptautinių institucijų.
  • Atskleisti ir konfiskuoti Putino sėbrų, jų įmonių ir šeimų turtą laisvajame pasaulyje. Atimti iš jų vizas ir išsiųsti gyventi atgal į diktatūrą, kurią jie padėjo sukurti.
  • Atšaukti visus ambasadorius iš Rusijos. Nėra jokios prasmės diplomatijai ar bendravimui su nesąžininga diktatūra, kuri kariauja. Siųskite žinią, kad izoliacija bus visiška, kol bus nutraukta agresija ir Ukraina bus atkurta tokia, kokia buvo.
  • Išjungti, sustabdyti ir išsiųsti namo visus pasaulinės Putino propagandos mašinos elementus. Russia Today (RT) ir kitos platformos transliuoja melą bei neapykantą milijonams laisvojo pasaulio žmonių, o Putinas ir toliau visiškai kontroliuoja Rusijos žiniasklaidą.
  • Nebetoleruoti Putino pakalikų laisvajame pasaulyje. Lobistų, advokatų kontorų, buvusių politikų, tokių kaip buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Schröderis, kuris vadovauja dviem strategiškai svarbioms Putino energetikos bendrovėms; taip pat visų politinių pakraipų penktosios kolonos narių, kurie dėl ideologijos ar Rusijos pinigų stoja diktatoriaus pusėn. Kodėl įmonių vadovai ir reklamdaviai toleruoja tokius kaip Tuckeris Carlsonas, geriausiu eterio laiku skelbiančius Putino propagandą? D. Trumpas ir jo pastumdėliai Kongrese vis dar neranda smerkiančio žodžio V. Putinui ir atkartoja Rusijos propagandą, kaltindami NATO ir J. Bideną, net kai Rusijos bombos krenta ant Ukrainos. Dėl Rusijos politikos peikiau kiekvieną JAV prezidentą nuo Reagano laikų, bet šlovinti kraujo trokštantį diktatorių, kad pelnytum politinių taškų, yra pasibjaurėtina ir antiamerikietiška.
  • Atsisakyti Rusijos energijos išteklių, didinant gavybą ir atveriant naujus šaltinius – nuo skalūnų dujų iki branduolinės energijos ir atsinaujinančių išteklių. Suteikti autoritarams tiek daug svertų prievartos skleidimui yra nepriimtina. Nėra prasmės gelbėti planetos, jei neišgelbėsime joje gyvenančių žmonių.

Joe Bidenas dėl Šaltojo karo praeities buvo geriau pasirengęs nei dauguma jo kolegų iš Europos. Jo užtikrintas tonas ir pranešimas apie rimtas sankcijas buvo sveikintina pradžia. Dauguma ES vadovų, net ir tie, kurie Rytuose suvokia Putino keliamą pavojų, yra karta, nepatyrusi konfrontacijos ir konflikto. Tačiau dabar jie turi pagelbėti Ukrainai kovoti su monstru, kurį padėjo sukurti.

Tai karas, karštasis karas, nebe atgrasymas, ir dabar pats laikas aprūpinti Ukrainą ginklais, kad ji galėtų kariauti karą už laisvę, prieš kurį likęs pasaulis mieliau užsimerkia ir apsimeta, kad jis nevyksta.

Turime pripažinti, kad reikės daug pasiaukojimo. Nuo 2008 m., kai jis įsiveržė į Gruziją, ir nuo 2014 m., kai pirmą kartą įsiveržė į Ukrainą, V. Putino sustabdymo kaina išaugo, tačiau ji tik dar labiau padidės, jeigu jis nebus sustabdytas dabar. Nesugebėjimas kovoti tik atitolins kitą neišvengiamą įvykį.

Ginti Ukrainą nuo Putino reiškia ginti laisvąjį pasaulį. Ginti ukrainiečių gyvybes reiškia ginti Vakarų vertybes. Amerikai tokie dalykai anksčiau rūpėjo, pats tai prisimenu iš savo gyvenimo Sovietų Sąjungoje, kurios Putinas taip pasiilgo. Atėjo laikas daryti tai, kas reikalinga, ir daryti tai, kas teisinga. Atėjo laikas kovoti.

Garry Kasparov

 

Vertė Linas J. Jankauskas

Garry Kasparov, How the Free World Gave Putin the Green Light [2022 m vasario 25 d.]

2 komentarai

  1. Atgalinis pranešimas: Ukraina privalo laimėti - Aplinkkeliai.lt

  2. Atgalinis pranešimas: Putinas jau seniai fantazuoja apie pasaulį be ukrainiečių - Aplinkkeliai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *