Redukcija: fenomenologinė ir nefenomenologinė

pagal | 2012 09 07

Malonu pristatyti seną „Aplinkkelių“ bičiulį Algį Mickūną. Siūlome išgirsti šio nenuilstančio „Sokrato anūko“ balsą. Taip save nuolat vadina šis žinomas lietuvių filosofas įvairiuose ratuose, rateliuose, klubuose, susitikimuose, baruose ir auditorijose. Mąstančiai publikai Mickūno ir jo filosofavimo pobūdžio, stiliaus ar minties krypties atskirai pristatyti nereikia. Jis jau ilgą laiką Lietuvoje nepailsdamas dalinasi savo įgūdžiais ir žiniomis. „Baltų lankų“ akademinių studijų savaitėje Mickūnas yra tapęs viena paradigminių figūrų. Kuo virstų vakarai, jei Algis jų nedeterminuotų?

Tačiau be viso šio Mickūno veikimo, kuris galėtų vadintis „Filosofuoti – tai atitinkamai gyventi“, yra ir kita jo mintijimo pusė, dalykinė. Šią pusę pats Mickūnas juokaudamas yra apibūdinęs „tryliktos šakos fenomenologija“. Sakysite, gana toli nuo „pirmų šakų“, tačiau fenomenologų sąjūdžio atstovai pasižymi gana radikaliu siekiu laikytis fenomenologijos pradininko Edmundo Husserlio užduoto tono ir nurodytų gairių, todėl kai kuriais probleminiais klausimais sutartų, matyt, visos fenomenologų kartos ir šakos. Redukcijos klausimas ir yra būtent tos srities klausimas, kuriame bendrumo daugiau (o gal jis ir pilnas) nei skirtingų pozicijų. Dar vienas pirmųjų Husserlio idėjų plėtotojų Maurice’as Merleau-Ponty (įdomu, kelinta tai būtų šaka pagal Mickūno apibrėžimą?) yra taip pasakęs apie vieną svarbiausių fenomenologijos koncepcijų: „Pagrindinė redukcijos pamoka yra ta, kad absoliuti redukcija negalima.“ Taigi kaip yra ir kas yra redukcija?

Šiame garso įraše Mickūnas siūlo savo pasvarstymus apie redukcijų daugį ir skirtumus. Ne tik fenomenologinius, bet ir kitus. Nuo kitų viskas ir prasideda. O kaip vyksta, tęsiasi ir kur galimos jo koncepcijos „landos“? Niekas geriau neatsakys už patį Mickūną ir jį bandančius savo klausimais „įspeisti į mintijimo kampą“.

Pranešimas (garso įrašas):

Algis Mickūnas „Redukcija: fenomenologinė ir nefenomenologinė“

2012 metų liepos 7 dienos vidudienis, Druskininkai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *