Metafizika ir fikciniai pasauliai anapus-mokslo (I)

pagal | 2016 12 15

Ištrauka iš prancūzų filosofo Quentino Meillassoux esė „Metafizika ir fikciniai pasauliai anapus-mokslo“ (Métaphysique et fiction des mondes hors-science, 2013):

 

Šioje paskaitoje1 noriu papasakoti apie skirtį tarp dviejų fikcijos santvarkų, nes ji man atrodo svarbi ir yra aiškiai metafizinė. Šios dvi santvarkos siejasi su tiksliaisiais mokslais, todėl tas santvarkas vadinsiu dviem terminais, kurių vienas gerai žinomas, o kitas yra mano naujadaras: iš vienos pusės – mokslinė fantastika [science fiction], iš kitos pusės – tai, ką pavadinau „fikcija (pasauliai) anapus-mokslo“ [fiction (des mondes) hors-science], sutrumpintai MF [SF] ir FAM [FHS].

Prieš išdėstydamas esminį požiūrį į minėtą skirtį, noriu atlikti vieną nurodymą, kad būtų išvengta nesusipratimų ir galimų prieštaravimų. Aš pasiūliau vieną visiškai banalią ir visuotinai žinomą apibrėžtį – mokslinė fantastika, – kad aiškiai atskirčiau tai, ką pavadinau fikcija anapus-mokslo. Man atliekant šių dviejų apibrėžčių eksplikaciją, jūs galbūt pagalvojote, kad literatūros žanras, vadinamas moksline fantastika, tolygiai apima ir fikciją anapus-mokslo; jog FAM pasakojimai yra MF pavyzdžiai ir kad literatūrinio žanro, vadinamo „moksline fantastika“, apibrėžtis prieštarauja tai skirčiai, kurią pasiūliau. Mano ketinimas nėra susijęs su noriu diskutuoti apie šį momentą: aš noriu pabrėžti šios skirties konceptualumą ir įtvirtinti jos filosofinę svarbą. Todėl atsiranda tik dvi galimybės: jeigu FAM pasakojimai egzistuoja kaip nepriklausantys literatūriniam žanrui „mokslinė fantastika“, tuomet jie, jei tokie pasakojimai apskritai egzistuoja, įtvirtina savo konceptualinį skirtingumą. Kitu atveju, mano teigimu, nors FAM pasakojimai egzistuoja, – nepaisant to, jog pagal apibrėžimą priklauso MF žanrui, – tačiau iš tikrųjų jie pasirodo kaip pasakojimai, visa savo prigimtimi besiskiriantys nuo šio žanro, ir gali būti pavadinti vienetiniais: jų steigtis yra kažkoks „žanro be žanro“ būdas, kaip „valdžia be valdžios“.

Quentin Meillassoux

 

Vertė Virginijus Gustas

Versta iš: Quentin Meillassoux, Métaphysique et fiction des mondes hors-science, Paris: Les Edition Aux Forges de Vulcan, 2013, p.7–8.

 

  1. Šis tekstas pristatytas 2006 m. gegužės 18 d. kaip pranešimas konferencijoje „Metafizika ir mokslinė fantastika“ (Metaphysique et science-fiction), kuri keletą dienų vyko Paryžiaus aukštojoje normalinėje mokykloje [L’École normale supérieure, Paris-Ulm].

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Biliardo rutulys | Aplinkkeliai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *