P. S.: pasaulio pabaiga

pagal | 2012 12 21

Žemė yra blogis. Mums nereikia dėl jos sielvartauti. Niekas jos nepasiges. Aš žinau, kad gyvenimas Žemėje yra blogis. Aš tiesiog žinau. Gyvenimas yra tik Žemėje… tiesa, neilgam.1

Pabaigos kodas nuolat traukia visus gyvius, priskiriamus žmogiškai giminei, kaip alchemikus magiškas išminties akmuo. Matyt, gyvename laikmetyje, kuriame kaip niekad daug dėmesio skiriama šiam, atrodytų, visiškai bereikšmiam dalykui. Juk dar išmintingieji gyvenimo būdo mokytojai stoikai senų seniausiai siūlė nesirūpinti pabaigos vaizdiniais ir tokias mintis laikė ypatingai bereikšmėmis, nes kai aš esu, mirties nėra, o kai ji ateina, jau nebėra manęs.

Tačiau kartais ypatingai įdomu atkreipti dėmesį į šio reiškinio, tai yra mąstymo apie pabaigą, kuri neabejotinai ištiks kiekvieną asmeniškai, masinės psichozės keliamą efektą. Štai kad ir vadinamoji 2012 metų gruodžio 21 diena. Trimituojama visaip ir į visas puses. Vieni ruošiasi naujam dvasiniam gyvenimui, kiti naujam gamtos ciklui, dar kiti ieško žvakių, kurių reikės iki vasario mėnesio; gūdžios Rusijos gyventojai perka jiems skirtą rinkinį su degtine in corpore, o Šiauliuose, vienoje vietinėje parduotuvėje, neliko druskos ir degtukų (juk tuoj tuoj ateis pasaulio pabaiga!).

Ar pastebite, kad šios pabaigos metu ne tik kad Žemė neišsisklaidys kaip kosminis ūkas, ne tik kad vėl viskas grįš į nieką, o mes stovėsime paskutinio teismo akivaizdoje? Tačiau šios pabaigos atveju jums tikrai padės degtinės butelis, degtukai ir druska. Tikras, geras ir naudingas rinkinys. Kokia čia pabaiga? A! Žinoma, baigsis dar viena 2012 metų eilinė diena – gruodžio 21-oji.

Kai pasaulio pabaiga visai priartėja, likusį laiką geriausia praleisti bare.2

Tostas! Už pasaulio pabaigą!3

Keliame taurę!.. (Kadras iš filmo „Melancholija“: vienas filmo veikėjų Deksteris (akt. John Hurt)).

Tegyvuoja rytas ir dvidešimt antroji!

Šia proga aplinkinių kelių minėjai siūlo perskaityti porą tekstų:

Nikolajus Berdiajevas. Priešmirtinės Fausto mintys

Mykolas Jarackas. Mito (re)aktualizacija pasaulio pabaigos kine

 

  1. Žiustinos (akt. Kirsten Dunst) žodžiai iš filmo „Melancholija“ (2011, rež. Lars von Trier).
  2. Jack L. Chalker, „Velniškas sandėris“ (And the Devil Will Drag You Under, 1979).
  3. Deivido Levinsono (akt. Jeff Goldblum) žodžiai iš filmo „Nepriklausomybės diena“ (1996, rež. Roland Emmerich).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *