Maištas ir beprasmybė: ne tik apie J. Kristevą

pagal | 2011 08 20

Pristatome dar vieną pranešimą iš konferencijos „Filosofija ir maištas“. Šį kartą siūlome išklausyti Jūratės Rubavičienės (Baranovos) pranešimą pavadinimu „Maištas ir beprasmybė: ne tik apie J. Kristevą“.

Pranešime svarstoma, kokiu laipsniu maišto ištakos yra psichologinės, o kiek jos yra socialiai struktūruotos? O gal maištas yra laisvai pasirinkta vertybinė sistema?

Jeanas-Paulis Sartre’as teigė, jog esame įmesti į laisvę, pasmerkti laisvei. Galime laisvai rinktis, bet negalime nesirinkti. Laisvė yra tai, kas mums imanentiškai neišvengiama. Kyla klausimas, kur surasti kriterijų, nusakantį, kad maišto pasirinkimas yra iš tiesų laisvas pasirinkimas, o ne psichologinė neišvengiamybė spaudžiant pasąmonės kompleksams? Ar bet koks mūsų nesutikimas su aplinkybėmis pats savaime yra maišto forma? Kur prasideda ir pasibaigia maišto ir socialinės isterijos, noro būti matomam, ribos? Kaip koreliuoja maišto ir tam tikra asmens tapatumą įtvirtinanti ontologinė struktūros?

***

Julia Kristeva (Юлия Кръстева) – 1941 m. gimusi bulgarų ir prancūzų filosofė, rašytoja, semiotikė, literatūros kritikė, feministė…

Prancūzijoje apsigyveno 60-ųjų viduryje. Šiuo metu ji yra Paryžiaus Diderot (Paris Diderot) universiteto profesorė. Tapo žinoma, kai 1969 m. pasirodė jos knyga „Semiotika: semantinės analizės tyrimai“ (Séméiôtiké: recherches pour une sémanalyse). Jos darbai skirti intertekstualumo, semiotikos, lingvistikos, literatūros teorijos ir kritikos, abjekcijos problematikai. Taip pat jos apmąstymų lauką sudaro psichoanalizė, biografijos ir autobiografijos, kultūros ir politikos analizė, menas ir meno istorija. Tarp struktūralistų ji stovi vienoje gretoje kartu su Rolandu Barthes’u, Cvetanu Todorovu, Lucienu Goldmannu, Gérardu Genette, Claude’u Lévi-Straussu, Jacquesu Lacanu, Algirdu Greimu ir Louisu Althusseru. Jos darbai turi įtakos poststruktūralistinei minčiai.

***

Garso įrašas: Jūratė Rubavičienė (Baranova) „Maištas ir beprasmybė: ne tik apie J. Kristevą“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *