Vaizdas iki meno ir po jo

pagal | 2013 09 27

Tomo Sodeikos pranešimas „Vaizdas iki meno ir po jo“ skamba keistai, jau pradedant pavadinimu, kuris nurodo, kad buvo momentas, t. y. laikmetis, kuomet meno nebuvo. (Dabar, kai kiekviena sąmonė gyvena taip, lyg atėjo iš sub specie aeternitatis ir truks iki amžinybės, nors net šis iki yra eliminuotinas, nes amžinybė neturi jokio iki.) Tad galima iš karto pasakyti vieną įdomesnių pranešėjo sprendimų: jis pateikia meno apibrėžtį ir net pasako, kiek laiko tai egzistavo – apie 100 metų. Atlikus tokį teiginį, belieka jį pagrįsti ar išskleisti tokio sprendimo atsiradimo sąlygas.

Pasitelkęs tris „pagalbininkus“ – Walterį Benjaminą, Rudolfą Otto ir Hansą Beltingą, – Sodeika skaitė citatas ir, kaip tikras „archeologas“, surado originalią teksto citatą, kurios lietuviškame vertime nėra. Meno kūrinys yra tarp dviejų polių – tarp kultinės ir eksponuojamos vertės. Jis nuolat krypsta į vieną ar kitą pusę. Matyt, nesunku atspėti, kurioje pusėje atsirado dabartiniai meno kūriniai. Tai įprasta ir išplėsta meno supratimo formuluotė; dvipolis tarp kažko, kur dvi skirtingos plotmės „tempia“ kūrinį „pas save“. Koks dalykas leistų identifikuoti, kur randame meno kūrinį? Aura… Otto kalbėjo apie aurą knygoje „Šventybė“. Jis pažymėjo, kad tas, kas turi aurą, kelia baimę ir drebėjimą (tremendum). Kad aiškiau suprastume, Sodeika siūlo paskaityti minėtos knygos 11 skyrių, bet tiems, kurie to nepadarys, ši kryptis (tarkime, kartu su pranešėju), norint žodžiais išreikšti aurą, yra tinkama ir galimi tik paradoksai, o meno kūrinys – ta vieta, kuri geriausiai išreiškia aurą. O jei iškeltume klausimą ne apie tokio sprendimo sąlygas, o kur, kokioje plotmėje auros jau galime nebeaptarti, nes paradoksai mums nepatinka, tuomet Sodeika siūlo pažvelgti į porą vaizdų – Berninio įrengtą koplyčią „Šv. Teresės ekstazė“ Santa Maria della Vittoria bažnyčioje Romoje ir Gauguino paveikslą „Regėjimas po pamokslo (Jokūbo grumtynės su angelu)“.

***

Garso įrašas: Tomas Sodeika „Vaizdas iki meno ir po jo“

Akademinių studijų savaitė „Baltos lankos“, Druskininkai, 2013 m. liepos 6 d.

7 komentarai

    1. Linas lj

      Ne, šių metų „Baltų lankų” Mickūno pranešimo neturime.

      Atsakyti
  1. tomas

    Niekaip nepavyksta parsisųsti. Nesuveikia paspaudus download. Tai dažna problema google drive su didelės apimties failais. Gal galite įkelti kitu adresu?

    Atsakyti
    1. Linas lj

      Tomai, niekada nesu susidūręs su atsisiuntimo problemomis „Google Drive” („Google Diskas”); štai ir dabar, tikrindamas, ką tik atsisiunčiau Sodeikos įrašą – jokių problemų (failas jau kompiuteryje, tvarkingas). – Primenu, kad paspaudus „Aplinkkelių” nuorodą į įrašą, atsidaro „Google Disko” langas su pranešimu „Peržiūra negalima. Atsisiųsti” – tai tiesiog reiškia, kad čia negalima tuoj pat perklausyti įrašo, jį reikia atsisiųsti ir perklausyti kompiuteryje; taigi reikia spausti „Atsisiųsti” ir atsidaro dar vienas langas su pranešimu „„Google“ diskas negali nuskaityti šio failo nuo virusų. „Toks ir toks“ failas (n MB) viršija maksimalų dydį, kurį gali nuskaityti „Google“. Ar vis dar norite atsisiųsti šį failą?” – Reikia spausti „Atsisiųsti vis tiek”, ir be problemų atsiunčia (virusų tikrai nėra, užtikrinu). Sėkmės.

      Atsakyti
  2. tomas

    Linai, suprantu, kad problema jums pasirodė keista, jei su ja neteko susidurti. Viską dariau taip kaip aprašote, bet paspaudus “Atsisiųsti vis tiek” parsisiuntimas nebuvo neaktyvuojamas. Išbandžiau net kelis eksperimentinius aplinkkelius, kol neaatsitokėjau pasikeisti naršyklę iš Safari į Chrome (Max OS X).

    Atrodo, panašios problemos su google docs/drive vis atsinaujina, sprendžiasi, atsinaujina etc.

    Tik vienas iš daugelio skundų:
    http://productforums.google.com/forum/#!topic/drive/doaoaxXuqjQ

    Atsakyti
    1. Linas lj

      Ačiū už pastebėjimus, Tomai.
      (Nesistebiu, kad Google Chrome pavyko išvengti problemų su Google Drive.)
      Visgi stebiuosi, kad dar yra tokie minėti ne/sąmoningi nesuderinamumai bendroje internetinėje erdvėje. – Konkuruojančios technologijos daro mus įkaitais ir verčia pasirinkti kažkurią pusę.
      (Mano paties naršyklė yra Mozilla Firefox (OS Ubuntu) ir minėtų problemų nėra, viskas sklandu.)

      Džiaugiuosi, kad galiausiai pavyko atsisiųsti įrašą. Linkiu malonios perklausos.

      Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *