Kaip įmanoma filosofuoti šiandien

pagal | 2013 04 13

Šiame garso įraše glūdi platus pokalbis apie filosofiją. Kartais išklausyti 78 minučių trukmės paskaitą jau yra nemenkas iššūkis dabartinės visuomenės nariui, įpratusiam prie 25 kadro efekto ar iki 30 sekundžių žadinančių vaizdinių apie palaimą, ar iki 3 minučių trunkančių dainų, ar iki 3 metų trunkančių santykių, ar apskritai akimirkos totalybės sukaustytam. Tačiau jei kalbama apie visą filosofijos istoriją, šis 78 minučių trukmės epizodas atrodo neįtikėtinai mažas ir prelegento pastanga aprėpti neįtikėtinos minties masyvą yra išties titaniška. Kiek ji sėkminga?

Kiek įtikinamai, aiškiai ir svariai Nagliui Kardeliui pavyksta nužymėti filosofavimo horizontą, apžvelgiant filosofijos istorijos pagrindinius taškus, – kiekvieno besiklausančiojo sprendimas/klausimas/polemika/nuostaba.

Pažymėtina, kad pranešime aiški viena linija – Kardelio sprendimas, kad filosofijos istorija nuolat vystosi/rutuliojasi/vyksta dviejų besigalinėjančių skirtingų mąstymo pozicijų susitikime. Racionalistai prieš intuityvistus, kontinentalai prieš analitikus, sofistai prieš filosofus, nominalistai prieš realistus ir etc. Ar šis, atrodytų, amžinas susipriešinimas su kitoje barikadų pusėje stovinčiais būriais yra neatšaukiamas filosofijos istorijos dalykas? Ar vis dėlto yra filosofuojantis šiandien? Ar tas, kuris bando viską aprėpti 78 minučių paskaitoje, esti kitokioje pozicijoje? Diskusijoje oponuojantieji bando kelti tokio pobūdžio klausimus.

Staiga kilo vienas prisiminimas. Yra toks knygų žanras: „Derrida per 90 minučių“, „Platonas per 90 minučių“, „Wittgensteinas per 90 minučių“… Visa tai turi savo vietą. Šiame pasaulyje viskas turi savo vietą, net ir žmogus, tas didysis visatos nenuorama ar, kaip sako Arvydas Šliogeris, „kosmoso klajūnas“, kaip štai šis konkretus mano sutiktasis, turi savo vietą.

 

***

Garso įrašai:

Naglis Kardelis „Kaip įmanoma filosofuoti šiandien“ (pranešimas)

Naglis Kardelis „Kaip įmanoma filosofuoti šiandien“ (diskusija)

VU tęstinis filosofijos seminaras, 2013 kovo 8 d.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *