Nihilizmas ir tikrovės sugrįžimas

pagal | 2013 01 20

Ritos Šerpytytės pastebėjimas, kad ji kalba apie nihilizmą ir tikrovę keistą dieną, 2012 12 21, – kai vieni inertiškai kažkam ruošiasi, o kiti tiesiog baiginėja praleisti dar vieną dieną klausantis šios paskaitos, – tapo iš kasdienės mus lydinčios pasaulio supratimo plotmės ateinančiu akstinu svarstyti teorines galimas tokios besiklostančios pasaulėžiūros prielaidas. Šis filosofijai visuomet svarbus teorijos ir praktikos ryšys, bandymas aptarti liniją, kuri tampa nuolatiniu riboženkliu, kai galime tarti „štai šie filosofai mąstė ir parodė mums, kaip pasaulis keičiasi/koks jis yra ir mes jų dėka tai supratome“, yra svarbus šios paskaitos motyvas. Mes esame „pasaulio pabaigos situacijoje“ ir kalbame apie nihilizmo kiltį bei prielaidas, o šioje paskaitoje skiriame atidesnį dėmesį teorinei koncepcijai, turinčiai apibendrinantį filosofinio judėjimo pavadinimą – „spekuliatyvusis realizmas“. Viskas prasidėjo, kai Immanuelis Kantas atliko štai tokią skirtį: Realität/Wirklichkeit.

Aplinkkeliai siūlo išklausyti šią paskaitą ne tik dėl šio ką tik iškleisto motyvo, bet ir atkreipia dėmesį, kad šioje paskaitoje Šerpytytė aiškiu, konceptualiu ir koncentruotu stiliumi pristato vienos svarios dabarties mąstysenos krypties atraminius teorinius postulatus, vietą filosofinėje tradicijoje, jos ištakas iš Kanto apmąstymų, taip pat polemiką ir sąsajas su pačios pranešimo autorės plėtojama teorine pozicija – nihilizmu. Šalia filosofijos tradicijos korifėjų Kanto, Heideggerio ir Nietzsche’s atsiduria, parodant mintines sąsajas, dabartiniai aktyviai veikiantys filosofai: Ray Brassier, Quentin Meillassoux, Michel Serres, Gianni Vattimo, Maurizio Ferrari.

Klausite, o kur žadėtas tikrovės sugrįžimo momentas?  Štai čia visa teorinio svarstymo ir skirtingų pozicijų susikirtimo taško intriga.

Tikrovės klausimas yra toks klausimas, kurį tiek spekuliatyviajam realizmui, tiek nihilizmui, tiek šio pranešimo autorei suprasti yra svarbus XX a. filosofo Martino Heideggerio nukaltas konceptas Grundfrage. Filosofinės minties intriga atsiranda tik ten, kur buvo atlikta dalykų apmąstymo pastanga. Šerpytytės paskaita „Nihilizmas ir tikrovės sugrįžimas“ duoda pretekstą šiam vyksmui.

———————————————————————————————————————

Rita Šerpytytė Šiuolaikinio meno centro skaitykloje 2012 12 21 (Sauliaus Leonavičiaus nuotr.)

Paskaita atidarant ŠMC parodą „Auditas“ čia (garso įrašas):

„Nihilizmas ir tikrovės sugrįžimas“

2 komentarai

  1. Auridas

    Sveiki,

    neveikia nuoroda į Nihilizmas ir tikrovės sugrįžimas paskaitą. Gal galite ją aktyvuoti?

    Pagarbiai,
    ga

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *