Ar galimas spekuliatyvusis kino realizmas?

pagal | 2013 02 11

Luko Brašiškio pranešimo tema skamba intriguojančiai – ir klausimas, ir kinas, ir realizmas, ir netgi spekuliacija… Mintis, intencionavusi ar sugestionavusi šį kalbėjimą, jei tikėti autoriaus žodžiais, yra retorinis sau keliamas galimybės tyrimas: ar filosofinis spekuliatyvusis realizmo judėjimas turi galimybių, atlikčių, panašumų, alter ego kino teritorijoje? Ir iš karto iš pranešimo turinio iškelkime Lukui klausimą, į kurį jis aiškiai, – bent tuo metu, kuomet pranešinėjo šį dabar jau iš praeities skambančių garsų derinį, – neatsakė: ar spekuliatyvusis realizmas (teorija) = nereprezentacinio kino realizmas (praktika)?

Pranešime tiksliai nužymėtos dviejų pagrindinių teorinių žvilgsnių į kiną galimybių kryptys: 1) kuomet žiūrima kaip į pavyzdžių, iliustracijų aruodą; 2) kuomet aptariamas, tiriamas kino medijos specifiškumas. Brašiškis savo pranešime remiasi kino kritiko ir teoretiko André Bazino terminais, apibrėžtimis ir įžvalgomis, kad aptartų ir pristatytų kino meno realybės problemą.

Pranešimas yra paįvairinamas trimis ištraukomis iš trijų skirtingų autorių filmų, taip pasinaudojant kinu kaip savo atliktos skirties kalbėti apie kiną pirmos krypties variantu, tokiu būdu bent laikinai paliekant siekį kalbėti antru variantu. Plačiai svarstomas kino aparato, taigi mechaninis, aspektas, keliant hipotezę, kad šis kino aspektas ir gali tapti tarsi kalbėjimu „iš paties kino vidaus“, eliminuojant žmogiškąjį faktorių, taigi praktikoje išpildant vieną iš spekuliatyvaus realizmo teorinių troškimų. Tačiau ar įmanoma perkelti, deleguoti, atiduoti mąstymo techniniam įrenginiui? Pagaliau, ar įrenginys atsiranda iš Marso žalių ateivių, lėktuvėliu nuskriejęs keletą dešimčių tūkstančių šviesmečių? Ar mechanika gali tapti panacėja, iškeliančia už ratio ribų ir leidžiančia žvilgtelėti į šį žmogišką par excellence dalyką bent jau taip, lyg žiūrėtum parašiutininko Felixo Baumgartnerio akimis į vadinamąjį Žemės rutulį iš 38 969 metrų ir 30 centimetrų aukščio?

***

Garso įrašas: Lukas Brašiškis „Ar galimas spekuliatyvusis kino realizmas?“

Konferencija „Religija ir kultūra 2012“, VU Religijos studijų ir tyrimų centras, 2012 05 05.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *